Chodnik 920Blog

Aplikacje Progresywne

Pełna nazwa tej technologii to “Progressive Web App”, w skrócie Aplikacje PWA.
Czym jest aplikacja progresywna? Stroną lub dedykowaną i responsywną aplikacją web, która działa tak, jak aplikacja mobilna. Bardzo upraszczając - ikona, jaką widzicie na pulpicie swoich telefonów oraz to co dzieje się po jej kliknięciu.

Jeżeli Twoja strona lub aplikacja, która działa w oparciu o przeglądarkę internetową jest responsywna (dopasowuje się do każdego urządzenia) to może być również aplikacją PWA.

Użytkownik po wejściu na dany adres strony w standardowej przeglądarce na urządzeniu mobilnym praktycznie jednym tapnięciem tworzy ikonę serwisu na pulpicie. Od tej pory cała zawartość danej strony www lub aplikacji będzie przechowywana na urządzeniu mobilnym. Po uruchomieniu danego serwisu z pulpitu urządzenia (będzie widoczna jak każda inna, zainstalowana aplikacja) będzie działać dużo szybciej.

Ponadto będzie działać również offline. Na ekranie nie będzie widoczny pasek przeglądarki. Twój serwis będzie wyglądał jak każda, znana Ci aplikacja mobilna pobrana i zainstalowana z Appstore czy GooglePlay. Niezbędne jest posiadanie na urządzeniu mobilnym jednej z przeglądarek: Chrome, Firefox lub Opera.

To nowoczesne rozwiązanie, które znacznie optymalizuje projekty. Dużą zaletą używania aplikacji progresywnej jest brak konieczności podłączenia urządzenia do internetu. Twój klient zawsze może mieć pod ręką treści z Twojej strony czy sklepu. W przypadku aplikacji dedykowanej możemy wykluczyć konieczność budowania współpracującej z nią aplikacji mobilnej (zastępując tą drugą aplikacją PWA). Znacznie redukuje to koszt realizacji projektu oraz jego czas. Dodatkowo serwis internetowy może przesyłać powiadomienia (push notifications) do czytelników o nowościach lub promocjach.

aplikacje progresywne

Dla tych którzy ciągle podchodzą sceptycznie - kilka liczb:

 • sklep internetowy AliExpress zwiększył konwersję celów dla nowych użytkowników o 104% w momencie przejścia na PWA,
 • Twitter po wprowadzeniu wersji Lite swojej strony (PWA) zyskał wzrost o 65% jeśli chodzi o liczbę otwieranych stron na każdą sesję     użytkownika,
 • indyjski startup Housing.com odnotował wzrost o 10% jeśli chodzi o czas     trwania sesji na stronie i obniżył o 40% wskaźnik odrzuceń.
  * Informacje zaczęrpnięte z https://poznajprogramowanie.pl/progressive-web-apps-pwa-intro/

Według Google, Progressive Web App to kombinacja najlepszych cech serwisów internetowych oraz aplikacji mobilnych. Wiceprezes działu Product Managment dla Google Chrome, Rahul Roy-Chowdhury powiedział:

„Ciężko pracujemy w Google, aby ulepszyć sposób, w jaki dziś działa sieć i zbudować lepszy internet w przyszłości.

Liczby oraz zaangażowanie światowego lidera technologii jednoznacznie potwierdzają informacje, że będzie to przyszły ‘must have’, dostępny już teraz. Kilka lat temu strony internetowe przeszły małą rewolucję, ze względu na urządzenia mobilne. Musiały być responsywne. Obecnie jest to standard. Moim zdaniem dokładnie taką drogę mają przed sobą Aplikacje PWA.

Podsumowując największymi zaletami są:

 • brak konieczności instalacji oraz pobierania ze sklepów,
 • działanie zarówno online (automatyczna aktualizacja) oraz offline,
 • wygląd oraz użytkowanie dokładnie takie, jakie znacie z Waszych     zainstalowanych aplikacji,
 • dostępność ‘push notification’ umożliwiający powiadamianie swoich odbiorców o aktualnościach,
 • niski koszt implementacji jeśli obecny serwis jest responsywny,
 • dostęp do większości natywnych funkcjonalności jakie oferuje Twoje urządzenie np geolokalizacja, natywna nawigacja, touchID oraz wiele innych.


Co należy zrobić aby ją mieć?

Z naszej strony jest to dodatkowy kod do umieszczenia oraz przetestowanie działania na poszczególnych, mobilnych systemach operacyjnych (Android, iOS, Windows). Tylko tyle aby Twoja strona lub aplikacja web stały się Aplikacją PWA dostępną na pulpicie telefonów oraz tabletów.

Zapraszam do Extreme Coding, sprawdzimy czy Twój obecny serwis online spełnia wymagane standardy aby był dostępny jako nowoczesna, progresywna aplikacja. Umieścimy niezbędny kod oraz go wdrożymy.

ps. W tle prezentujemy zaledwie urywek naszej nowej strony internetowej. Zobaczycie ją wkrótce, oczywiście będzie dostępna jako Aplikacja PWA!

Chodnik 920Oferta

Aplikacje mobilne

Biznes, Rozrywka, Nauka - mobilne elementy naszego życia.
Aplikacje mobilne

Masz pomysł na swój start-up, chcesz zareklamować swoją firmę?

Wpadnij, porozmawiamy.Mamy świetną kawę :)

Honeycomb

Spodek

Wyjątkowy architektonicznie obiekt, który nieprzerwanie kojarzy się z Katowicami. Miejsce, w którym rocznie odbywa się około 200 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Niesamowity obiekt posiadający ogromną historię.

Chodnik 920Regularne, ciekawe informacje raz w miesiącu

Newsletter

Chodnik 920Kawa?

Zapraszamy do Katowic!

Extreme Coding
ul. Warszawska 40/2A
40-008 Katowice
Polska

Skrobnij do nas
Chodnik 920Fajrant

Pracujemy 0800:1600 CET

Poniędziałek - piątek
Jest ,
- głębokość - / px
Górnik
Awwwards