Chodnik 920Blog

CMS – JAK SPRAWIĆ, ABY ZARZĄDZANIE STRONĄ BYŁO PROSTSZE?

Wielu z Was zapewne myśli o stworzeniu nowej strony. Niezależnie od tego, która opcja jest Wam obecnie bliższa, warto zastanowić się nad systemem CMS (system do zarządzania treścią). Dobrze zaprojektowany, może pomóc Wam w zarządzaniu serwisem w sporym zakresie bez konieczności zatrudniania programisty do wprowadzenia każdej, nawet najmniejszej treści. Ale, jak się do tego zabrać? Dzisiaj opiszemy jak zdefiniować wymagania do takiego systemu.


Chcę mieć możliwość zmiany całej strony w każdym momencie!"


Większość klientów zapytanych o to nad jakimi elementami strony chcą mieć kontrolę i czym chcą zarządzać odpowiadają - 'wszystkim, wszędzie'. Jeśli chwilę się nad tym zastanowić to klient chciałby mieć możliwość zmiany całej witryny, zawsze. Oczywiście jest taka możliwość, tylko nie ma takiej potrzeby. Zbudowanie tak elastycznego rozwiązania pochłania ogromne ilości roboczogodzin, co przekłada się na duży koszt realizacji. Ciągły rozwój technologii, algorytmów wyszukiwarek czy zmian w urządzeniach mobilnych i tak nie zapewni nam projektu, o który będziemy mogli dbać i zmieniać go samodzielnie przez wiele lat. Coś, co ma przynieść oszczędności, przełoży się na długą realizację i wysoki, niezbędny budżet na realizację. Alternatywą dla takiego drogiego rozwiązania jest stworzenie strony w oparciu o bezpłatny system CMS (np. WordPress) jednak ten niesie za sobą inne ograniczenia. O tym innym razem.

Autorskie systemy CMS

Termin, który kilkanaście lat temu wywoływał entuzjazm, następnie oznaczał małą katastrofę. Tylko firma, która taki autorski system tworzyła wiedziała jak go rozwijać. Jednocześnie klient miał poczucie, że coś zostało zrobione dla niego od początku do końca i warto za to zapłacić.

Problem się pojawiał, kiedy tworząca system firma znikała, a klient zostawał z projektem, którego nikt nie chciał udoskonalać. Niejednokrotnie skutkiem było przepisanie projektu przy użyciu innego systemu.

W pełni autorskie systemy jednak nadal istnieją, ale czy spełniają oczekiwania klientów? Z tym jest różnie. A jak prawidłowo powinna wyglądać budowa systemu CMS, który jest dopasowany do potrzeb klienta? Przede wszystkim autorski system CMS, który w łatwy sposób może być dopasowany do potrzeb klienta, powinien być napisany w oparciu również o gotowe rozwiązania i obszerną dokumentację. Dokumentacja w większości przypadków jest ogólnodostępna online. W takiej sytuacji, nawet jeśli firma, która stworzyła dla Was system CMS zniknie z rynku, macie nadal dostęp do niezbędnych, które możecie przekazać nowej firmie programistycznej. Umożliwi to rozwój Waszego projektu bez konieczności pisania go od początku.


CMS – JAK SPRAWIĆ, ABY ZARZĄDZANIE STRONĄ BYŁO PROSTSZE


1. Zastosowanie frameworka z ogólnodostępną dokumentacją programistyczną online

Wyjaśnienie: Każdy system CMS ma swój 'silnik'. Silnik to nic innego jak zbiór instrukcji oraz logiki odpowiadającej za edycję oraz wyświetlanie się naszego serwisu - jego prawidłowe działanie. W oparciu o framework programiści budują pozostałe, indywidualne rozwiązania dopasowując się do jego założeń.  Upraszczając - zastosowanie znanego frameworka jak np Laravel czy Symphony narzuca styl programowania znany większości doświadczonych programistów. Każdy powinien odnaleźć się w kodzie innej osoby lub firmy.

2. Responsywność - poprawne wyświetlanie się na urządzeniach mobilnych

Wyjaśnienie: RWD czyli Responsive Website Design. Kiedyś termin przeznaczony tylko dla stron, obecnie technologia stosowana również w systemach CMS. Upraszczając - znalazłeś błąd ortograficzny na swojej stronie? Chcesz zrobić szybką poprawkę? Po zalogowaniu się na swoim smartfonie powinieneś mieć możliwość zrobienia takiej czynności. System CMS powinien wyświetlać się poprawnie oraz jego podstawowe funkcje powinny być dostępne dla Ciebie.

3. Zarządzanie treścią na wszystkich podstronach wyświetlanych w obrębie projektu

Wyjaśnienie: Każda strona w Twoim serwisie zawiera treść - tekst lub obrazy. Po zalogowaniu się do CMS powinien Ci on umożliwić ich zmianę oraz natychmiastową aktualizację. Wiele elementów strony jest zarządzanych z różnych miejsc w CMS - nie jest to przeszkodą. Ważne, abyś miał taką możliwość.

4. Możliwość zarządzania meta-tagami oraz linkami

Meta tagi to nic innego jak tekst, który jest brany pod uwagę przez wyszukiwarki  oraz wyświetlany na stronie wyników wyszukiwania. Meta tagi są jednymi z podstawowych elementów wpływających na pozycję naszej witryny w wynikach wyszukiwania. System CMS powinien umożliwiać ich dowolną modyfikację dla każdej strony wchodzącej w skład Twojej witryny. Dobrze, jeśli będzie podpowiadał rekomendowaną ilość znaków. Natomiast linki (URL) - powinniśmy mieć możliwość ich dowolnej modyfikacji. Np strona 'O nas' powinna mieć adres www.twojawitryna.pl/o-nas - część po '/' powinna być dostępna do modyfikacji. Jednocześnie system powinien automatycznie sprawdzać czy URL jest unikalny w obrębie witryny. Ich zduplikowanie niejednokrotnie skutkuje nieprawidłowym wyświetlaniem się strony.

5. Regularne aktualizacje

Każde oprogramowanie się starzeje. Dzisiaj wdrożony projekt, po pewnym czasie zawiera szereg rozwiązań (które nadal działają) jednak wymagają przeglądu aby nadal pozostać optymalnymi i bezpiecznymi. Zmieniają się technologie i zmieniają się oczekiwania użytkowników. Uzgodnijcie czy firma zapewnia aktualizację i co wchodzi w ich zakres. Jak w przypadku samochodu - nie ma takiego, który jeździ w nieskończoność bez przeglądu, zmiany opon, czy oleju itp.

6. Instrukcja obsługi

Steve Job był przeciwnikiem wprowadzenia instrukcji do jego urządzeń. Niestety rynek i przepisy tego wymagały. Wg niego każdy system powinien być na tyle intuicyjny aby użytkownik go włączył i w pełni używał. W idealnym świecie system CMS również powinien taki być. Nie macie być programistami, aby dbać o zawartość swojej witryny, jednak krótkie objaśnienie w formacie możliwym do przekazania pracownikom jest niezbędnym elementem.

7. Możliwość rozbudowy w przyszłości

Dzisiaj Wasz projekt spełnia w 100%-ch oczekiwania. Za kilka miesięcy weryfikują go odbiorcy i potrzebne są pewne udoskonalenia i modyfikacje. Często podyktowane zmianami w wyszukiwarkach lub wprowadzeniem nowych funkcjonalności dla użytkowników, aby np proces zakupowy bardziej optymalny dla klientów. Warto ustalić jakiej wielkości zmiany będą dopuszczalne w naszym projekcie bez konieczności jego całkowitej przebudowy.

8. Dokumentacja programistyczna

Dyskusje nad tym, jaka dokumentacja powinna być dostarczona, w jakiej formie oraz na jakim poziomie można prowadzić bez końca. Moim zdaniem należy potwierdzić, że projekt będzie posiadał podstawową dokumentację merytoryczną dla programistów (co, gdzie jest), dokumentację na poziomie kodu (czyli komentarze opisujące działania poszczególnych elementów) oraz dostępność dokumentacji do wykorzystanych frameworków lub skryptów (ich twórcy powinni dostarczać wyczerpujących opisów). Wymienione dokumentacje powinny w 100%-ch umożliwić innej agencji lub programiście rozwój Waszego systemu.

9. Możliwości CMS

Potwierdźcie - jakie elementy, teksty, zdjęcia, strony będą dostępne dla Was w CMS do modyfikacji bez konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy programistycznej. Dla Was CMS powinien być edytorem tekstów dostępnym po zalogowaniu. Wyświetlającym zawartość Waszego serwisu w formie umożliwiającej jego edycję. Dlaczego? Dlatego, że w kolejnym etapie, każda mała zmiana będzie wymagała od Was kontaktu z agencją. Tak jak wcześniej wspomniałem - nie warto skupiać się na tym aby wszystko było możliwe do edycji z CMS. Warto przemyśleć jakie elementy w Waszej ocenie będą tego wymagać i to właśnie je udostępnić do modyfikacji.

10. Implementacja skryptów z sekcji HEAD

Tajemnicze pojęcie :) Sekcja HEAD to nic innego jak początek kodu programistycznego Waszej witryny. Jednocześnie jest to miejsce w którym często umieszczany jest kod odpowiedzialny np. za autoryzację Waszej witryny w Google, skrypty zbierające dodatkowe dane o odwiedzających itp. W wielu przypadkach są to dodatkowe linijki kodu, które wystarczy 'wkleić' w tą sekcję. Bez posiadania wiedzy programistycznej jest to dość uciążliwe. Posiadając taką możliwość w CMS możemy sami zrobić to w kilka minut.

W Extreme Coding mamy rozwiązanie bazujące na sprawdzonym, szybkim i nowoczesnym frameworku Laravel 5. Na nim zbudowany jest OctoberCMS. Do obydwóch rozwiązań dostępna jest ogólnodostępna dokumentacja programistyczna. Nasz system zarządzania treścią - 'ECMS' oraz 'ECM$' (dla rozwiązań e-commerce) działa właśnie w oparciu o nie. Dodatkowo dokumentujemy wykonany przez nas kod. Całość działa na urządzeniach mobilnych umożliwiając aktualizację i zarządzanie witryną z każdego urządzenia. Codziennie rozbudowujemy projekty naszych klientów bez konieczności ich całkowitej przebudowy. Znacznie optymalizuje to koszt oraz pozawala pozostać konkurencyjnym na tle innych witryn.

Myślisz o swoim projekcie lub zmianie obecnego? Przyjdź do nas! Porozmawiamy oraz dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Chodnik 920Oferta

Strony internetowe

Niezbędny element nowoczesnego biznesu
Strony internetowe

Realizujemy dla was duże, ciekawe i interesujące strony internetowe.

Wpadnij, porozmawiamy. Mamy świetną kawę :)

Honeycomb

Kopalnia Guido

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy jak wygląda praca górników pod ziemią. 

Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie!

Chodnik 920Regularne, ciekawe informacje raz w miesiącu

Newsletter

Chodnik 920Kawa?

Zapraszamy do Katowic!

Extreme Coding
ul. Warszawska 40/2A
40-008 Katowice
Polska

Skrobnij do nas
Chodnik 920Fajrant

Pracujemy 0800:1600 CET

Poniędziałek - piątek
Jest ,
- głębokość - / px
Górnik
Awwwards