Chodnik 920Blog

Ecommerce czyli sklep internetowy i sprzedaż w Internecie

Zapewne wielu z Was niejednokrotnie myślało o otworzeniu sklepu internetowego albo już go posiadacie dostając zamówienia z sieci. Może najpierw kilka słów do tych, którzy jeszcze go nie posiadają.

Jaki sklep wybrać?

Typów / platform sklepów internetowych jest wiele i trzeba go dobrać do indywidualnych potrzeb, budżetu oraz zakładanego czasu uruchomienia. Moim zdaniem można je podzielić następująco:

Sklep dzierżawiony

Istnieje wiele portali, które oferują tego typu sklepy jednocześnie dostarczając projekt używany przez pozostałych klientów - czyli klientów takich jak Wy. Nie będzie to indywidualna realizacja (choć coraz częściej pojawiają się takie możliwości oferowane przez firmę udostępniającą daną platformę) oraz w 99% przypadków nie będzie możliwości rozbudowy takiego sklepu o wymaganą, dedykowaną funkcjonalność. Np. sprzedajemy opony i chcemy dodatkową wyszukiwarkę na stronie głównej po rozmiarze, typie itd. lub nasze produkty są personalizowane, drukowane i chcemy udostępnić klientom wprowadzanie personalizacji online dla każdego produktu.

Zazwyczaj sklep dzierżawimy od wykonawcy. Czyli nie mamy dostępu do plików tylko do panelu administracyjnego gdzie nanosimy zmiany (kolory, logo, opisy produktów, zarządzanie zamówieniami). Koszty zależne są od wybranych opcji i zazwyczaj są to płatności miesięczne. Nie jest również wymagany osobny serwer na którym sklep będzie działał. Wszystko powinno być wliczone w cenę danego pakietu. Zdecydowanie polecam dla mało zaawansowanych internetowo użytkowników chcących spróbować sił w sprzedaży internetowej.

Sklep w oparciu o szablon

Przykładami takiej platformy jest np Magento lub Woocommerce (działający w oparciu o system CMS WordPress). Obie z nich są darmowe i oferują po instalacji jeden, prosty szablon sklepu, który musimy samodzielnie (lub przy pomocy firmy programistycznej) dostosować. Dostępna jest też niepoliczalna liczba pluginów, które w większości przypadków nie wymagają wiedzy programistycznej do instalacji. Pluginy rozbudowują nasz sklep o różne rodzaje przesyłek / kurierów, metody płatności obowiązujące w danym państwie, integrację z innymi kanałami sprzedaży oraz wiele innych funkcjonalności. Dodatkowo do tego typu platform możemy ściągnąć niejednokrotnie darmową (odradzam) ‘skórę’ lub zakupić za cenę ok $50 (doradzam) coś co nam się podoba. ‘Skóra’ czyli zestaw plików, które zastąpią standardowy wygląd sklepu dostępny dla klientów po instalacji tego rodzaju platform.
Jeśli czujemy się na siłach możemy starać się ‘postawić’ i skonfigurować całą platformę ale w wielu przypadkach i tak będzie potrzebna pomoc programistów.
Moim zdaniem tego typu rozwiązanie powinno być wybrane przez średnie przedsiębiorstwa oraz użytkowników bardziej doświadczonych w świecie handlu elektronicznego.

Shopa

Sklep dedykowany

Sklep działający zazwyczaj w oparciu o autorską platformę ecommerce, wykonaną indywidualnie przez firmę programistyczną. Rozwiązanie takie stosuje się w kolejnych projektach dla klientów rozbudowując je o wszystkie wymagane, dedykowane funkcjonalności. Dzięki nim sklep staje się całkowicie spersonalizowany pod daną branżę.

Jest to rozwiązanie najbardziej ‘dojrzałe’ i kierowane do klientów znających już rynek oraz wymagania swoich klientów. Oferuje budowę ścieżki, dzięki której odwiedzający nasz sklep znajdą interesujący produkt w jak najbardziej intuicyjny sposób oraz w możliwie jak najmniejszej ilości kliknięć. Czas realizacji takiego projektu powinien zająć od ok trzech miesięcy do roku. Jest on uzależniony od indywidualnych wymagań i szczegółowo zaprojektowany zarówno od strony odbiorcy jak i systemu do zarządzania zamówieniami oraz zawartością sklepu. Nie zalecałbym takiego rozwiązania na początek, aczkolwiek duże firmy rozpoczynające sprzedaż w internecie zaczynają właśnie od tego. Zwyczajnie ‘nie wypada’ skorzystać im z rozwiązań wymienionych wcześniej. Potrzebują profesjonalnego sklepu, niejednokrotnie połączonego z wewnętrznym oprogramowaniem. Znają rynek i mają bogatą wiedzę o swoich klientach zdobytą przez dotychczasowe kanały sprzedaży.

W Extreme Coding stworzyliśmy oprogramowanie umożliwiające realizację takich właśnie projektów. Zazwyczaj słysząc ‘autorskie rozwiązanie’ firmy bazując na wcześniejszych realizacjach na potrzeby sieci są uprzedzone. Niepotrzebnie. My postanowiliśmy skorzystać z lekkiego i nowoczesnego silnika Laravel 5 oraz napisanego na nim OctoberCMS. Do obydwóch jest dostępna pełna dokumentacja programistyczna online. Całą część ecommerce dopisaliśmy jako osobny plugin z zachowaniem narzuconych zasad programistycznych. Każdy, doświadczony  programista bez problemu może w dowolnym momencie przejąć opiekę nad projektem po stronie klienta jeśli jest to wymagane. Napisaliśmy do tego również dokumentację programistyczną, która przekazujemy wraz z zakończeniem projektu.

Przykładem realizacji wykonanej w Extreme Coding jest www.perfectpersonalisedgifts.com. Sklep wykonany dla naszego brytyjskiego partnera. Codziennie ludzie w UK składają kolejne zamówienia na personalizowane produkty, które następnie są drukowane przy użyciu specjalistycznych drukarek. Całość została połączona z dodatkowym system zarządzającym zamówieniami - Linnworks. Sklep każdego dnia zwiększa sprzedaż.  

Stworzyliśmy również rzadko spotykane pośrednie rozwiązanie. System bazujący na naszej platformie wraz z nowoczesnymi tematami sklepów dla naszych klientów. Bazują na tym samym układzie elementów co pozwala na szybkie wdrożenie u klienta. Profesjonalny sklep jest gotowy do uruchomienia w okresie siedmiu dni od dostarczenia przez zamawiającego niezbędnych informacji oraz plików (logo, preferowane kolory, przykładowe produkty, listę kategorii oraz kilka innych niezbędnych danych).

Całość projektu po wykonaniu pozostaje własnością zamawiającego i ma on pełny dostęp do plików oraz bazy danych.
Przykładem tego rodzaju sklepu jest nasz projekt dostępny pod adresem shopa.michumoto.com. Poniżej  przykładowy projekt graficzny bazujący na tym samym układzie elementów. Istnieje możliwość rozbudowy takiego rozwiązania w dowolnym momencie.

Mam sklep i co dalej?

Sklep internetowy można moim zdaniem śmiało porównać do sklepu na ulicy. Sklep, który musi być znaleziony i zauważony przez klienta. Szukasz czegoś w Google i przewijasz kolejne propozycje szukając interesującego towaru. Idziesz ulicą i robisz dokładnie to samo patrząc na kolejne witryny.
Nie będziesz zauważony w sieci, nie będziesz sprzedawał jeśli uruchomisz swój sklep internetowy, usiądziesz i będziesz czekał na zlecenia. Twoja inwestycja się nie zwróci.
Do każdego, nowo powstałego sklepu należy założyć budżet na reklamę na pierwsze miesiące. W momencie kiedy zacznie zarabiać należy przeanalizować na czym zarabiamy, co należy promować zarówno w Google, sieciach społecznościowych i w samym sklepie. Należy go rozwijać i wdrażać nowe funkcjonalności, dzięki którym zakupy będą jeszcze prostsze i bardziej przyjazne klientom. W Extreme Coding możemy zająć się zarówno promocją na rynku polskim jak i w UK przez naszego brytyjskiego partnera.

Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie. Przedstaw swoje oczekiwania, a my je przeanalizujemy i zaproponujemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Zapraszamy!

Email: info@extremecoding.pl
Formularz kontaktowy: http://www.extremecoding.pl/pl/kontakt

Chodnik 920Oferta

Rozwiązania e-commerce

Nieustannie rozwijający się nowoczesny rynek
Rozwiązania e-commerce

W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedaż online wyniosła $105.7 blionów. Rozwiń swój biznes!

Wpadnij, porozmawiamy. Mamy świetną kawę :)

Honeycomb

Wesołe miasteczko

“Legendia” to obecna nazwa ikony śląskiej rozrywki powstałej prawie 60 lat temu na terenie Parku Chorzowskiego. Miejsce, które obecnie dogoniło standardy dostarczając bezpiecznych i ekstremalnych wrażeń jest pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Przetrwało transformację ustroju w naszym kraju oraz dogoniło obecne wymagania klientów.

Chodnik 920Regularne, ciekawe informacje raz w miesiącu

Newsletter

Chodnik 920Kawa?

Zapraszamy do Katowic!

Extreme Coding
ul. Warszawska 40/2A
40-008 Katowice
Polska

Skrobnij do nas
Chodnik 920Fajrant

Pracujemy 0800:1600 CET

Poniędziałek - piątek
Jest ,
- głębokość - / px
Górnik
Awwwards