Chodnik 920Blog

Przygotowanie do budowy strony

Wielu z Was zapewne myśli o wykonaniu nowej strony internetowej dla swojej firmy ale nie do końca wie co jest potrzebne do jej stworzenia, jakie materiały będą wymagane oraz co będziemy musieli przygotować. Postaram się przybliżyć Wam kilka punktów, które znacznie ułatwią współpracę z wykonawcą strony od początku do uruchomienia projektu. Należy pamiętać, że wymagania różnią się w zależności od realizacji - inne są dla strony internetowej, zupełnie inne dla rozbudowanej aplikacji ale jest część wspólna. Jeśli dobrze się do niej przygotujemy, tworzenie strony przebiegnie znacznie szybciej.

Przygotowanie do budowy strony infografika

Krok 1 – wybór wykonawcy strony

Pierwszym krokiem jest wysłanie zapytania do agencji. Aby skrócić czas oczekiwania na wstępną ofertę sugeruję załączyć następujące informacje:

- adres aktualnej strony (jeśli ją posiadamy),
- wstępna specyfikacja wymagań oraz opis projektu np. „Strona internetowa dla dynamicznie rozwijającej się firmy budowlanej z Rawy Mazowieckiej. Nowa strona ma przedstawiać kompletną ofertę naszych usług, profile naszych pracowników, park maszynowy oraz zrealizowane budowy z podziałem na województwa. W krótkim czasie chcemy rozpocząć kampanię reklamową”,
- sugerowaną listę nowych stron w projekcie (tzw. mapę strony) czyli strona główna, kontakt, lista aktualności, galeria z podziałem na kategorie itp.,
- linki do innych stron, które się nam podobają z krótkim opisem wybranych części, które mogą mieć zastosowanie w naszej stronie,
- określona grupa docelowa odbiorców czyli do kogo strona jest głównie kierowana oraz jakich klientów poszukujemy.

Po zebraniu ofert, ich przeanalizowaniu i przeprowadzeniu wstępnych rozmów wybieramy wykonawcę oraz podpisujemy z nim umowę. Następuje czas na realizacji Waszej strony.

Krok 2 – Dostarczenie materiałów

W tym momencie dobrze by było abyśmy mogli możliwie jak najszybciej dostarczyć do wykonawcy logotyp oraz księgę znaku (jeśli ją posiadamy), zdjęcia produktów lub firmy (które mają znaleźć się na stronie). Jeśli posiadamy już stronę dobrze przekazać dostęp do jej CMS-a, serwera FTP oraz bazy danych. Agencja wykonująca zlecenie w większości przypadków będzie mogła wyeksportować treści oraz zaimportować je do nowego systemu zarządzania. Jest to szczególnie pomocne przy realizacjach, które zawierają dużo treści lub np produktów. Jeden z naszych projektów realizowanych dla kancelarii adwokackiej Stuart Miller Solicitors z Londynu zawiera ponad 300 artykułów. Manualne uzupełnienia strony znacznie wydłużyłoby jej realizację.

Nowe treści, które tworzymy do naszej strony muszą być unikalne. Nie można kopiować ich z innych witryn i umieszczać na naszych stronach. Powodami są pozycjonowanie oraz regulacje prawne. Autor tekstu jest upoważniony do dochodzenia swoich praw w przypadku stwierdzenia plagiatu. Drugim powodem jest ocena naszej witryny przez Google. Tekst, który jest wykrywany jako zduplikowany znacznie obniża ocenę naszej witryny i jest ona wyświetlana znacznie niżej w wyszukiwarce Google, co może powodować, że nie dotrzemy z naszą ofertą do klienta..

Niejednokrotnie strony są wielojęzyczne. W takim przypadku warto zadbać o tłumacza, który nie tylko zna dany język, ale również zwroty i określenia specyficzne dla danego kraju. Odwiedzający strony zagraniczni goście w dużo większym stopniu docenią profesjonalizm.

Krok 3 – wybór serwera

Jedną z ostatnich decyzji jest wybór hostingu czyli serwera, miejsca z którego nasza strona będzie dostępna dla odwiedzających. Specyfikacja oraz rodzaj serwera są indywidualnie uzależnione od projektu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, od bardzo podstawowych po skomplikowane, wspierające miliony wizyt każdego dnia. Najlepiej skonsultować to z agencją realizującą projekt. W Extreme Coding korzystamy z dedykowanych serwerów, rozwiązań w chmurach (AWZ Amazon) oraz serwerów współdzielonych, które niejednokrotnie świetnie spisują się w nowych, mniejszych projektach nie generując dużych kosztów utrzymania strony.

Podsumowując, aby rozpocząć budowę nowego projektu najlepiej rozpocząć ją od przygotowania krótkiego ‘breifu’ zawierającego informacje co ma zawierać Twoja strona. Zamieść w nim możliwie jak największą ilość klarownych informacji. Jednocześnie pracuj nad treściami (z doświadczenia wiem, że jest to część, która zabiera najwięcej czasu klientom), przygotuj dotychczas używane materiały promocyjne (umożliwią stworzenie spójnego wizerunku). Skompletuj dane dostępowe do obecnej strony oraz pozytywnie nastaw się na cały proces.

Wszystko gotowe? Zapraszam do Extreme Coding!

Chętnie podejmiemy się realizacji Twojego nowego Projektu!

Chodnik 920Oferta

Strony internetowe

Niezbędny element nowoczesnego biznesu
Strony internetowe

Realizujemy dla was duże, ciekawe i interesujące strony internetowe.

Wpadnij, porozmawiamy. Mamy świetną kawę :)

Honeycomb

Kopalnia Guido

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy jak wygląda praca górników pod ziemią. 

Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie!

Chodnik 920Regularne, ciekawe informacje raz w miesiącu

Newsletter

Chodnik 920Kawa?

Zapraszamy do Katowic!

Extreme Coding
ul. Warszawska 40/2A
40-008 Katowice
Polska

Skrobnij do nas
Chodnik 920Fajrant

Pracujemy 0800:1600 CET

Poniędziałek - piątek
Jest ,
- głębokość - / px
Górnik
Awwwards