Chodnik 920Blog

Z pamiętnika programisty. Czyli 4 rzeczy, które doprowadzają programistów do białej gorączki.

1. Never ending story

Projekt na ukończeniu, programista rozsiada się wygodnie w fotelu, obserwując pojawiające się zielone statusy kolejnych testów. Pass: 100%, sukces jak się patrzy – gotowe, teraz tylko deploy (proces wdrożenia) i po sprawie. W drugim pomieszczeniu słychać telefon, w tym momencie proces zostaje brutalnie zatrzymany. Zmiany, nadciągają zmiany.... czy to kolejny z tych wiecznie nie gotowych projektów?

PORADA: chcesz szybko zakończyć pracę nad projektem? Przed przystąpieniem do realizacji strony internetowej, przygotuj wraz z agencją jej dokładną specyfikację. Przemyśl czego potrzebujesz na swojej stronie i opisz to dokładnie. W ten sposób unikniesz nanoszenia ciągłych poprawek i wydłużającej się w nieskończoność budowy Twojej strony www.

2. IE - legenda o poprawnym działaniu

Jest marzec 2011 roku, do życia budzi się ona... przeglądarka nowej, lepszej jakości. Wielka nadzieja światowego frontendu, Internet Explorer 9. Programiści mają ciarki na samą myśl o niej. Liczą, że rozwiąże tyle problemów swojej poprzedniczki.

Jest rok 2017, 12 programistów różnych specjalizacji zasiada wygodnie w salce konferencyjnej jednego z biurowców w katowickim śródmieściu. Dostojnym krokiem do pomieszczenia wchodzi ona - kobieta PM (project manager), marzenie każdego z nich. Wygląda niczym Meg Ryan w filmie „francuski pocałunek”. Wchodzi i oznajmia „Jeden z naszych głównych klientów, zażyczył sobie wsparcia dla IE 9”, ich twarze bledną, kilku z nich ucieka, na stole pojawiają się wypowiedzenia, i tylko jeden z nich, odważny śmiałek, rzuca nieśmiało: „będzie ciężko, ale da się zrobić!”

PORADA: Odbierając nową stronę internetową od agencji pamiętaj, aby przetestować jej działanie na różnych przeglądarkach internetowych i urządzeniach mobilnych. W ten sposób będziesz miał pewność, że Twoja strona wyświetla się prawidłowo klientom na różnych urządzeniach.

Pamiętnik programisty

3. ASAP ASAP ASAP

Jesteś w pracy, wszystko poukładane. Kawa, praca, muzyka w tle. Projekty realizujesz w kolejności, a programowanie idzie zgodnie z planem. Nagle na ekranie pojawia się powiadomienie ze Slacka (komunikator dla zespołu programistów). Delikatnie się niepokoisz na myśl o „nagłym zleceniu”, ale spokojnie. To na pewno projekt odpowiednio skolejkowany. Po zalogowaniu się, zerkasz na listę nowych zadań i nie dowierzasz. 6 nowych projektów, wszystkie priorytet HIGH! Każdy z nich na dziś i każdy wymaga przynajmniej 1 dodatkowej godziny pracy. Jest piątek, 15:30.

PORADA: Pamiętaj, aby zlecać projekty programistom z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz ewentualnych błędów, które wynikają ze zbyt krótkiego terminu realizacji zadania. Na każdy projekt przeznacz odpowiednią ilość czasu, którą możesz ustalić z Twoim opiekunem w agencji. W ten sposób będziesz miał gwarancję, że produkt, który otrzymasz będzie najwyższej jakości.

4. Call center

Twój spokojny, poświęcony na jeden projekt, niezakłócony niczym dzień pracy, zostaje przerwany przez zmierzającego w twoim kierunku szefa. To nie wróży nic dobrego. Spokojnym tonem informuje Cie, że właśnie rozmawia z klientem i musicie wdrożyć kilka zmian, a że to małe zmiany to zrobicie je od razu. Podaje Ci słuchawkę, a ty dalej spokojnie, barkiem trzymając telefon, i utwierdzając klienta, że robisz dokładnie to czego on chce, wprowadzasz zmiany wprost na live. W słuchawce zaś słychać kolejne prośby na przemian z dźwiękiem wduszanego F5.

PORADA: Pamiętaj, aby dać czas na przemyślenie i wdrożenie Twoich uwag programistom. Praca na kolanie nigdy nie jest dobra i może generować powstawanie dodatkowych problemów, które w efekcie wydłużą czas realizacji Twojego projektu. Dodatkowo nad Twoją stroną pracuje kilka osób w tym specjalista od użyteczności strony. Każda uwaga skonsultowana z nim, zwiększa użyteczność Twojej strony. Uwagi wdrożone na kolanie, mogą powodować problemy z obsługą Twojej strony klientom.

Drogi kliencie, tutaj Twój programista.
Pamiętaj, że programista też człowiek, zawsze stara się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi, lecz i on czasem popełnia błędy. Postaraj się być wyrozumiały i traktować go tak, jak on stara się traktować Ciebie. Najlepiej jak potrafi. Wspólne zrozumienie i szczera rozmowa spowoduje, że będziesz niezwykle zadowolony ze swoich programistów na lata.

Z przymrużeniem oka, anonimowy programista :)


Chodnik 920Górnicy 2.0

O nas

Jesteśmy współczesnymi górnikami.
Kopiemy głęboko. W kodzie i w pikselach.

"Każdy projekt internetowy może być interesujący, duży projekt może wymagać specjalnych umiejętności. Ciekawy projekt to taki, z którego realizacji, razem z Klientem, czerpiemy satysfakcję"

Górnicy 2.0
Górnicy 2.0
Honeycomb
Chodnik 920Poznaj region

Śląsk

12333
km² powierzchni

Województwo o najwyższym stopniu urbanizacji

4.5 mln
mieszkańców, liczba cały czas rośnie

Największa gęstość zaludnienia w Polsce

71 Miast
z czego 19 na prawach powiatu

49 gmin miejskich, 22 gmin miejsko-wiejskich, 96 gmin wiejskich

Chodnik 920Regularne, ciekawe informacje raz w miesiącu

Newsletter

Chodnik 920Kawa?

Zapraszamy do Katowic!

Extreme Coding
ul. Warszawska 40/2A
40-008 Katowice
Polska

Skrobnij do nas
Chodnik 920Fajrant

Pracujemy 0800:1600 CET

Poniędziałek - piątek
Jest ,
- głębokość - / px
Górnik
Awwwards