extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

łącze symetryczne
Internet

Łącze symetryczne – najważniejsze zalety i wady

Dostęp do internetu nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Sieć stała się częścią naszego życia, tak samo jak radio czy też telewizja. Jak się jednak okazuje, istnieje szereg możliwości w zakresie uzyskania dostępu do internetu. Jedną z ciekawszych jest łącze symetryczne. Czym jest taki rodzaj łącza, a także jakie są jego najważniejsze zalety i wady?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest łącze symetryczne
  • jakie są jego zalety
  • czy tego typu łącze ma jakieś wady

Czym jest łącze symetryczne?

Oczywiście, zanim przejdzie się do analizowania zalet i wad takiego łącza, na samym początku dowiedzieć się trzeba, czym ono tak w ogóle jest. Na czym więc polega zasada działania tego typu przyłącza i czym się ono charakteryzuje?
W przypadku klasycznej umowy na dostęp do internetu dostawcy stosują różną prędkość maksymalną w przypadku danych pobieranych i wysyłanych. Dane wysyłane zawsze osiągają o wiele mniejsze wartości, co powoduje, że korzystanie z internetu staje się o wiele mniej komfortowe, niż można by sądzić po zapoznaniu się z podstawowymi parametrami łącza.
Czym zatem jest łącze symetryczne? Jest to taki rodzaj łącza internetowego, które charakteryzuje się jednakową lub bardzo zbliżoną prędkością wysyłania i pobierania danych. Oznacza to, że podłączony do internetu komputer lub serwer może komunikować się z siecią w obie strony z taką samą swobodą.

łącze symetryczne

Jakie są zalety łącza symetrycznego?

Jak więc widać łącze symetryczne zasadniczo różni się od zwykłego przyłącza internetowego, które jest powszechnie dostępne na rynku. Warto się jednak teraz zastanowić nad tym, jakie są konkretnie zalety tego rozwiązania. Co sprawia, że warto się takim rodzajem łącza internetowego zainteresować?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że symetryczne łącze jest gwarancją szybkiego, ale też stabilnego przesyłu danych. Jest to doskonale widoczne na przykładzie firmowych serwerów, których praca na klasycznym łączu byłaby dławiona, co odbijałoby się na szybkości pracy podłączonych do nich komputerów pracowniczych.
Co więcej, takie łącze zapewnia stabilną prędkość przesyłu danych w obu kierunkach bez względu na ogólne obciążenie sieci. W przypadku klasycznych rozwiązań w godzinach szczytu, czyli popołudniami, odczuwalne są wyraźne spadki prędkości, co na łączu symetrycznym nie występuje.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że taki rodzaj łącza powoduje, że można podłączyć do niego znacznie większą liczbę urządzeń bez ryzyka utraty prędkości czy też stabilności połączenia. Jest to więc idealne rozwiązanie dla firm, które na jednym łączu internetowym często opierają pracę dziesiątek pracowników.

Czy łącze symetryczne ma jakieś wady?

Oczywiście na uwadze należy mieć to, że tego rodzaju łącze ma także pewne wady, które trzeba poznać przed jego zakupem. Jaka jest więc najważniejsza wada łącza symetrycznego?
Przede wszystkim jest ono wyraźnie droższe niż klasyczne łącze. Często różnica w cenie może być nawet dwukrotna. Co więcej, nie każdy dostawca internetu, szczególnie ten mniejszy, zapewnia dostęp do takiego łącza. Mimo wszystko, jeśli tylko będzie ono w ofercie, warto się nim poważnie zainteresować.