extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

jaki internet na wsi
Internet

Na jaki internet na wsi postawić?

Wiele osób jest zmęczonych życiem w miejskiej dżungli, dlatego decyduje się na zamieszkanie na obrzeżach miasta lub całkowicie za nim, na wsi. Zazwyczaj są to osoby wysoce aktywne zawodowo, co w dzisiejszych realiach wymaga dobrego połączenia internetowego o każdej porze dnia. Mankamentem związanym z życiem na wsi może być to, że łącze internetowe nie będzie wystarczająco szybkie. Jaki internet na wsi będzie najlepszy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki internet an wsi wybrać
  • na jakie rodzaje internetu zwrócić uwagę

Jaki internet na wsi wybrać?

Przede wszystkim warto przejrzeć oferty operatorów, aby upewnić się, że połączenie z Internetem będzie wystarczające dla naszych potrzeb. Podstawą jest zasięgnięcie opinii innych użytkowników, aby dowiedzieć się, jaki internet sprawdza się u nich najlepiej. Będzie to przy okazji doskonałe przełamanie pierwszych lodów z nowymi sąsiadami z najbliższej okolicy.

Polecamy: JAK PRZYSPIESZYĆ KOMPUTER?

jaki internet na wsi

Szybki internet na wsi

Wiadomo, że na terenach wiejskich trudniej o szybkie łącze niż w dużych aglomeracjach, jednak nie jest to niemożliwe. Coraz więcej obszarów wiejskich posiada internet światłowodowy, dlatego warto zapytać się operatora czy nasz obszar zamieszkania jest objęty tym typem Internetu.

Jeżeli nie jest dostępny internet światłowodowy, warto rozpatrzeć inne opcje, takie jak internet mobilny, internet satelitarny lub radiowy.

Sprawdź też: Łącze symetryczne – najważniejsze zalety i wady

jaki internet na wsi

Internet kablowy lub światłowodowy

Często bardzo trudny do instalcji w gospodarstwach wiejskich czy domach na wsi. Jednak jeżeli taka opcja istnieje internet może byc dostarczany do tych, którzy posiadają dostęp do lini telefonicznych lub za pomocą technologii xDSL. Ten sposób wykorzystuje miedziane kable telefoniczne. Ponadto taka technika jest bardziej odporna na jakiekolwiek zakłócenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne.

Istnije również nowoczesna technologia FTTH (Fiber to the Home). Za pomocą niej światłowód jest dostarczany bezpośrednio od dostawy internetu do odbiory.

Internet satelitarny

Ten typ sieci jest dostępny niemal wszędzie, jednak jego koszty często są dosyć duże oraz posiada on limit danych. Jest to internet, który nie należy do najszybszego, dlatego liczne opóźnienia mogą zniszczyć satysfakcję z gry lub z oglądania ulubionego serialu.

Warto zobaczyć: https://www.extremecoding.pl/predkosc-internetu-jak-ja-sprawdzic/

jaki internet na wsi

Internet mobilny

W dzisiejszych czasach jest to najpopularniejszy typ łącza również na wsi. Obecnie mamy dostępne łącze LTE, które działa lepiej niż 3G. Prężnie rozwija się innowacyjna sieć 5G, która zapewnia najszybszy internet mobilny. Wielu operatorów posiada ofertę testową, która osobiście pozwala nam ocenić, czy internet spełnia nasze oczekiwania. Informację na temat tego, czy internet mobilny jest dostępny na obszarze, w którym mieszkamy możemy również uzyskać na infolinii podczas rozmowy z operatorem wybranej przez nas sieci.

Łącze radiowe

Rozwiązaniem, które jest dostępne na wsi jest łącze radiowe. Świetnie sprawdza się tam, gdzie nie domaga zasięg internetu mobilnego. Dodatkowo nie potrzebuje rozbudowanej infrastruktury, nie ma też ograniczeń transferowych. Najczęściej chrakteryzuje się średnia przepustowością sieci.

Wadą, która jest warta odnotowania to fakt, że najlepiej ten typ internetu działa w bliskim sąsiedztwie innych nadajników. Co wiąże się z możliwością utraty sygnału im dalej będziemy się od nich znajdować. Ponadto radiowe łącza, tak jak niektórzy ludzie są bardzo wrażliwe na zmiany pogodowe. Burze, gwałtowne wiatry lub długotrwałe upały są jednymi z problemów, z którymi nie radzi sobie internet radiowy. W tym przypadku antena nie zawsze będzie rozwiązaniem, które rozwiąże nasze problemy.

Słowem podsumowania, nie ważne czy stacjonujesz w metropolii czy w małej wiosce. Dostęp do internetu chce mieć każdy z nas. Ważne jest, aby zapoznać się dobrze ze wszystkimi dostępnymi ci opcjami. A następnie wybrać tę, która tobie najabrdziej odpowiada. Nie jest to też przypadek, że z roku na rok pojawia się coraz to większa liczba osób posługująca się internetem mobilnym.