extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

Dysk M.2 2TB
Komputery

Dysk M.2 2TB – jak wybrać dysk do laptopa?

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym graczem, czy może profesjonalnie zajmujesz się obróbką i montażem zdjęć i filmów, z pewnością niezbędnym elementem w Twoim laptopie będzie dysk pamięci. Powoli już odchodzi się od dysków HDD na rzecz nośników półprzewodnikowych. Ciekawą alternatywą dla dysku twardego może być dysk M.2 2TB. Jak wybrać odpowiedni model, by mógł spełnić Twoje oczekiwania?

Dysk M.2 2TB czy 2,5 cala 1TB – co wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD?

Wybór dysku wcale nie jest tak prosty, jakby Ci się wydawało. Dysk M.2 2TB a może 2,5-calowy? Nośnik SSD może występować w różnych wariantach, dlatego przy jego zakupie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Szybkość odczytu i zapisu – prędkość ma duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku przesyłania dużych ilości danych, takich jak zdjęcia czy filmy, oraz uruchamiania zaawansowanych programów do obróbki i gier. Jeśli zależy Ci na bardzo dużej szybkości, postaw na dysk NVMe 2TB zamiast na ten wykonany w technologii SATA.

  • Trwałość i odporność na uszkodzenia – dyski bardzo często wyposażone są w dodatkowe technologie, które mają chronić urządzenie np. przed przegrzaniem. Jeśli wiesz, że Twój dysk będzie narażony na spore obciążenia, postaw na model z radiatorem, np. Samsung 990 PRO Heatsink.

  • Kompatybilność – zanim wybierzesz konkretny model, zwróć uwagę, jaki dysk będzie odpowiedni do Twojego laptopa. Takie informacje możesz znaleźć w instrukcji płyty głównej. Starsze modele laptopów mogą nie być kompatybilne z dyskami NVMe. Nawet jeśli będą, musisz się upewnić, czy obsługują standard PCIe 3.0 czy PCIe 4.0, by móc w pełni wykorzystać możliwości dysku.

  • Pojemność – w zależności od tego, jak dużo plików i w jakich ilościach będziesz przesyłać, wybierz dysk dopasowany do Twoich potrzeb. O ile do przesyłania zdjęć czy plików wystarczy 500GB pamięci, o tyle w przypadku rozbudowanych gier lepiej postawić na SSD 2TB M.2

  • Format – nawet poszczególne formaty, takie jak dysk M.2 do laptopa, mogą różnić się wymiarami. Uniwersalną opcją dla tego formatu jest 2280, czyli nośnik o szerokości 22 mm i długości 80 mm. Na rynku spotkamy jednak zarówno mniejsze (2230), jak i większe dyski (22110).

Jaki dysk NVMe 2TB warto wybrać do laptopa? Samsung 990 PRO

Samsung 990 PRO to dysk SSD 2TB M.2, wykonany w technologii NVMe i wykorzystujący magistralę PCIe 4.0. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć nawet 7450 MB/s odczytu i 6900 MB/s zapisu sekwencyjnego*. Na uwagę zasługuje tu również szybkość odczytu i zapisu losowego, która wynosi ok 1500K IOPS. Wartość ta informuje o tym, ile operacji wejścia i wyjścia jest w stanie przetworzyć dysk M.2 do laptopa w ciągu jednej sekundy.

Model 990 PRO charakteryzuje się również bardzo dobrą wydajnością energetyczną – 1319 MB/wat, która jest prawie 50% lepsza w porównaniu z modelem 980 PRO**.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. **Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.

Materiał zewnętrzny