extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

jak zrobić screena na laptopie
Internet

Jak zrobić screena na laptopie?

Zrzuty ekranu są wykonywane codziennie. Ludzie robią to, żeby podzielić się ciekawą informacją lub wskazać błąd w raporcie lub systemie. Jest to nieodłączna część dzisiejszego życia, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić screena na laptopie, który będzie dobrze widoczny i czytelny.

Czym jest zrzut ekranu?

Screen na laptopie wykonuje się bardzo łatwo, dlatego nawet mało doświadczone osoby i początkujące mogą sobie z tym poradzić. Osoby wyposażone w system Windows mogą skorzystać z przycisku Print Screen, który jest umiejscowiony po prawej strony klawiatury. Oznaczony jest skrótem PrtScr i znajduje się bezpośrednio obok przycisku Delete. Warto mieć świadomość, jak zrobić zrzut ekranu na komputerze, ponieważ może się to potem przydać w wielu sytuacjach życiowych. Screenshot może być potem wklejony do Painta, maila, prezentacji lub w inne dowolne miejsce. Wystarczy użyć opcji „wklej” lub użyć specjalnego skrótu Ctrl + V.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że można też wykonać screen konkretnego folderu lub części ekranu. Trzeba wtedy użyć kombinacji przycisków Alt + Print Screen i w ten sposób można wykonać zrzut okna aktywnego. W telefonach Android rozwiązania producenta oraz wersja systemu mają duży wpływ na zrzut ekranu. Screeny robi się nieco inaczej, w zależności od marki telefonu. W androidzie istnieją jednak uniwersalne konfiguracje przycisków, które można wykorzystać do przygotowania screenshotów. Zrzut ekranu to inaczej zachowanie zawartości w pamięci komputera lub telefonu.

Polecam: https://www.extremecoding.pl/tanie-laptopy-jaki-laptop-wybrac/

screen na laptopie

Jak zrobić screena na laptopie – po co się go robi?

Okazuje się to niezwykle pożyteczne narzędzie w wielu sytuacjach, dlatego warto z tego korzystać jak najczęściej. Zrzut ekranu może się okazać przydatny zwłaszcza podczas kontaktu z infolinią telekomórkową, która życzy sobie potwierdzenia zgłaszanego problemu. W ten sposób można zapisać także fragment strony internetowej lub naprawdę interesujące informacje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można dzięki temu skopiować także fotografię, która jest zabezpieczona przed kopiowaniem.

W klasycznych klawiaturach znajduje się przycisk Print Screen, który umożliwia wykonanie zrzutu całego ekranu. Zazwyczaj jest on oznaczony skrótem PrtScr lub Prtsc. Istnieją także różne skróty klawiszowe, które uruchamiają inne funkcje. Przykładem jest Shift + PrtScr, który zapisuje jedynie zaznaczony obszar, albo Alt + PrtScr, który zapisuje wyświetlane okno. Zrzut ekranu trafia natychmiast do systemowego schowka. Wystarczy potem użyć komendy „kopiuj”, żeby zapisany obraz wkleić do dowolnego programu graficznego, takiego jak na przykład Paint.

Zobacz także: https://www.extremecoding.pl/myszka-bezprzewodowa-ranking/

screenshot laptop

Wykonanie zrzutu ekranu na komputerze

Wciskając klawisz Win + V można wejść do schowka i dokładnie przejrzeć jego zawartość. W sprzedaży znajdują się także klawiatury, które nie posiadają klawisza PrtSc. Nie trzeba się jednak o to martwić, ponieważ wystarczy użyć kombinacji klawiszy Win + Fn + Spacja. Należy mieć na uwadze, że format plików PNG jest domyślnym formatem graficznym zrzutów ekranowych. Screeny na laptopie wykonuje się w ten sam sposób, tylko że klawisz Delete jest zlokalizowany gdzie indziej i może znajdować się na dole klawiatury. Screen to po prostu zrzut obrazu, który jest aktualnie widoczny na ekranie urządzenia. Można go wykonać przy pomocy przycisków dedykowanych na klawiaturze. W zależności od klawiatury położenia danych przycisków mogą się różnić i trzeba to wziąć pod uwagę.

Dawniej do robienia zrzutów ekranu wykorzystywano narzędzie wycinania, ale niestety było mało praktyczne i już dawno wyszło z mody. Było też mało intuicyjne i mało wydajne, dlatego sprawiało poważne problemy początkującym użytkownikom.