extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

tanie laptopy
Komputery

Tanie laptopy – jaki laptop wybrać?

Z uwagi na rosnące zainteresowanie pracą zdalną wiele osób decyduje się na zakup laptopa. Technologia poszła na tyle do przodu, że mały, przenośny, laptop, zapewnia nam te same, lub porównywalne możliwości, co komputer biurowy. Często zdarza się nawet, że pracownicy decydują się na posiadanie własnego sprzętu nawet w biurze, bo ten dostępny w pracy pozostawia wiele do życzenia.

Praca determinuje wybór

Pierwszym czynnikiem jest przeznaczenie pracy. Jeśli ogranicza się ona do przeglądania stron internetowych czy mediów społecznościowych w celu wyszukiwania informacji, to sprawdzą się nawet niedrogie laptopy. W końcu do takiej pracy nie potrzebujemy niczego więcej niż przeciętnego procesora i co najmniej 4 GB pamięci ram.

laptop

Sprawy komplikują się już w przypadku pracy programisty, który pracuje często na wielu procesach, poza samą przeglądarką (z której również korzysta). Programista będzie potrzebował już o wiele lepszego procesora, najnowszego systemu operacyjnego, dysku SSD, oraz co najmniej 8 GB pamięci ram w laptopie.

Najtrudniej o laptopa będzie miał grafik, ponieważ potrzebuje karty graficznej do tworzenia projektów graficznych w popularnych programach. Do tego wszystkiego będzie potrzebował również dużego dysku SSD, żeby sprawnie przesyłać pliki między folderami, a także silnego procesora, który utrzyma te procesy.

Ostatnim przeznaczeniem, poza pracą, jest laptop do rozrywki, a więc najczęściej do gier. Ten jednak nie będzie się różnił wiele o tego, którego potrzebuje grafik, bo dobry proces, czy karta graficzna to absolutna podstawa. Zobacz także: https://www.extremecoding.pl/komputery-poleasingowe-na-co-zwracac-uwage-przy-zakupie/

Najtańsze laptopy ceny

Jakich cen możemy się spodziewać? Realia są takie, że nie mamy co liczyć na jakkolwiek dobry sprzęt poniżej 1500 zł, chyba że będzie to miniaturowy (wyświetlacz 11 cali) laptop do najprostszych zadań. Drugim elementem, który komplikuje sprawę, jest karta graficzna. Z uwagi na rosnące zainteresowanie kryptowalutami kilka lat temu, ich ceny wystrzeliły w powietrze. Obecnie dobra karta graficzną, to koszt od 1000 złotych w górę.

laptop

Jeśli potrzebujemy laptopa do pisania, wyszukiwania informacji, czy podstawowej pracy, na przykład, w Excelu, to wystarczą nam tanie laptopy w budżecie od 2000 do 2500 zł. Taki sprzęt pozwoli nam ze spokojem korzystać z wyszukiwarki i poradzi sobie z kilkudziesięcioma kartami przeglądarki.

Jeśli jednak nasza praca polega na programowaniu, to budżet powinien się zwiększyć do co najmniej 3000 złotych. Taki laptop zaoferuje nam dobry procesor, dużo pamięci RAM, czyli podstawę tego, czego potrzebuje programista.

Jeśli jednak potrzebny nam laptop do grafiki czy gier, to nadal budżet może zacząć się od 3000 zł, jednak szczególną uwagę musimy zwrócić na kartę graficzną. Opcjonalnym, nadal tanim jak na to przeznaczenie budżetem, będzie od 3500 do 4000 zł.