extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

Sposoby na naukę programowania dla dzieci
Edukacja

Sposoby na naukę programowania dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się programowania bez komputera? Zastanawiasz się, jak wykorzystać zabawy oraz gry do poznania zasad działania algorytmów? Przekonaj się, dlaczego warto zacząć jak najwcześniej. Sposobów na naukę kodowania dla dzieci jest mnóstwo. Poznaj najlepsze z nich.

Kiedy dziecko powinno zacząć naukę programowania?

Programowanie to nie tylko pisanie kodów i spędzanie czasu przed komputerem. To również rozwiązywanie problemów, kreatywność i logiczne myślenie. Im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym łatwiej odnajdzie się na dalszych etapach edukacji. Niezależnie od wyboru ścieżki zawodowej taka lekcja nigdy nie pójdzie w las.
Kiedy jest najlepszy moment na programowanie dla dzieci? Tak naprawdę warto zacząć, jak najszybciej. Póki jest to zabawa, nowe informacje są łatwiej przyswajane, a dziecko ma energię i chęci do pracy.
Wykorzystanie czasu, kiedy dzieci są ciekawe świata i chcą poznawać nowe rzeczy, pozwoli im na zdobycie cennych umiejętności. Programowanie nauczy ich:
• logicznego myślenia;
• kreatywności;
• szukania nowych rozwiązań;
• myślenia przyczynowo skutkowego;
• analizowania;
• nauki na błędach;
• cierpliwości.
Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że są to uniwersalne zalety. Przydadzą się nie tylko w dalszych sukcesach w szkole, ale także w życiu zawodowym, a nawet prywatnym.
Naukę pisania kodów można zacząć od prostych zabaw. Nie potrzebujesz do tego komputera ani tabletu. Tak naprawdę już w wieku przedszkolnym dziecko może przyswajać sobie informacje i reguły, z jakimi spotka się w dalszej edukacji. Jakie sposoby Ci w tym pomogą, omówimy poniżej.

Programowanie dla dzieci – od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do właściwego kodowania, warto uzmysłowić sobie, na czym polega algorytm. W końcu opiera się on na podstawowych prawach logiki, odkrywania rozwiązań i zależności pomiędzy elementami. Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć przykłady w otaczającym nas świecie.
Podstawową zabawą przygotowującą do nauki algorytmów jest labirynt. Dziecko może wydawać komendy typu “dwa pola w lewo”, “trzy pola do przodu”, aby doprowadzić kogoś do wyjścia. Taką osobą możesz być Ty. Sprawdzi się również kartka papieru z narysowanym ludzikiem lub samochodem. Na podobnej zasadzie zbudowanych jest wiele gier edukacyjnych, z których także można skorzystać.
Z czasem naukę programowania można rozszerzyć o aplikacje takie jak Scratch. Jest to darmowa i przyjazna strona do odkrywania podstaw algorytmów. Za jej pomocą dziecko stworzy swoje pierwsze linijki kodu. Polecenia pojawiają się w graficznej formie i wystarczy połączyć je ze sobą, aby stworzyć blok, który tak naprawdę jest kodem. Co więcej, Scratch pozwala napisać w ten sposób działające programy oraz gry. Możliwość stworzenia własnych aplikacji i zobaczenia efektów na ekranie daje dużą satysfakcję i motywuje do dalszych poszukiwań.
Jak może wiesz, elementy programowania znajdują się w podstawie programowej już dla szkół podstawowych. Warto jednak wcześniej zapisać dziecko na dodatkowe kursy. Wzbudzą one pasję i pogłębią zdobytą już wiedzę. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych pedagogów pozwolą w przystępny sposób przyswoić podstawy kodowania i przygotować do dalszej nauki w szkole. Ponadto integrują one dzieci, które razem chcą zdobywać wiedzę na temat programowania.
W internecie nie brakuje również platform do samodzielnej nauki: od tutoriali video, poprzez strony z materiałami edukacyjnymi, po portale społecznościowe dla programistów. Pomogą one utrwalić informacje, a także pokonać trudności, z którymi dziecko może się zmierzyć w trakcie kodowania.

Podsumowanie

Naukę programowania można rozpocząć w każdym wieku. Warto wykorzystywać różne metody, jakie pozwolą na przyswojenie dziecku kodowania i ułatwią jego zrozumienie. Ważna jest także systematyczność. Dobrze zatem, aby dziecko czerpało informacje z różnych źródeł. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, kursy online, czy tutoriale video pozwolą na ultrawalenie zdobytej wiedzy. Jednocześnie mogą inspirować i pomagać dziecku znaleźć własną drogę.