extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

szkolenia ISTQB®
Edukacja

Czego dotyczą szkolenia ISTQB®?

ISTQB® (International Software Testing Qualifications Board) jest organizacją zajmującą się kształtowaniem standardów i reguł dotyczących pracy testerów oprogramowania. Szkolenia ISTQB®, które są dostępne w Inprogress, przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych testerów. A także dla kadry zarządzającej zespołami programistów oraz specjalistów od testowania.

Szkolenia ISTQB® – poziom podstawowy (Foundation Level)

Jak łatwo się domyślić, szkolenie ISTQB® na poziomie podstawowym przeznaczone jest głównie dla osób, które dopiero planują zająć się testowaniem oprogramowania lub właśnie rozpoczęły pracę na tym stanowisku. Ale nie tylko. Programiści, menedżerowie projektów informatycznych czy dyrektorzy działów IT, którzy nie posiadają profesjonalnej wiedzy o testowaniu aplikacji, również mogą skorzystać z tego typu kursów. Tym bardziej, że nie istnieją żadne formalne wymagania, które muszą zostać spełnione przez uczestników szkolenia ISTQB® na poziomie podstawowym.

Zakres tematyczny kursu ISTQB® dla początkujących obejmuje kilka zagadnień. Najważniejsze z nich to:

  • podstawy projektowania testów oraz zarządzania nimi;
  • podstawy wiedzy o technikach oraz narzędziach testowania;
  • elementarna terminologia specjalistyczna.

Do tego dochodzi wiedza o cyklach życia oprogramowania, niezbędna dla projektowania i przeprowadzania testów.

Kurs trwa zazwyczaj trzy dni i kończy się egzaminem, którego zdanie skutkuje uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu ISTQB® Certified Tester — Foundation Level.

Szkolenia ISTQB® – poziom zaawansowany – Test Manager

Kurs przeznaczony przede wszystkim dla osób, które planują pójść krok dalej i spróbować swoich sił jako Test Manager oprogramowania. Zakres tematyczny tego szkolenia obejmuje m.in. zdobycie następujących umiejętności:

  • Tworzenie i motywowanie zespołów testowych.
  • Definiowanie i planowanie strategii testowania z uwzględnieniem ograniczeń projektowych, np. budżetowych, jakościowych, zasobów ludzkich itp.
  • Zarządzanie ryzykiem w procesie testowania oprogramowania.
  • Nadzorowanie przebiegu testów i ewaluacja uzyskanych wyników.

Kurs ten nie jest przeznaczony dla początkujących. Oznacza to, że aby uzyskać certyfikat ISTQB® Certified Tester — Advanced Level – Test Manager, należy posiadać kilkuletnie doświadczenie w testowaniu lub tworzeniu oprogramowania. Wykształcenie kierunkowe również jest mile widziane. Do tego należy wcześniej skończyć kurs ISTQB® na poziomie podstawowym.

szkolenia

Szkolenia ISTQB® – poziom zaawansowany – Technical Test Analyst

Kurs dla testerów, którzy mają również doświadczenie w programowaniu lub posiadają przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą architektury systemów. Wymagania odnośnie możliwości podjęcia tego szkolenia są takie same, jak w przypadku szkolenia na Test Managera. Różnice dotyczą zakresu tematycznego.

W szkoleniu managerskim – jak łatwo się domyślić – kładzie się główny nacisk na kwestie dotyczące szeroko rozumianego zarządzania procesem testowania. Kurs na stanowisko „Technical Test Analyst” obejmuje swoim zakresem zdecydowanie więcej zagadnień technicznych. Owszem, poznamy na nim podstawy zarządzania procesem testowania. Tym niemniej rdzeniem tematycznym tego szkolenia jest techniczny aspekt testowania, ze szczególnym uwzględnieniem białosk rzynkowych technik przeprowadzania testów.

Wszystkie wyżej wymienione szkolenia dostępne są na platformie Inprogress w ramach subskrypcji Inprogress Plus.