extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

internet światłowodowy
Edukacja

Jak działa internet światłowodowy?

Jeszcze nie tak dawno, bo nawet w 20 wieku, ludzie pisali do siebie listy i czekali długie tygodnie na odpowiedź drugiej strony. Nawet sieć telefoniczna nie była wtedy szczególnie powszechna, a podróże z miasta do miasta były prawdziwą przygodą, która na pewno nie trwała kilku godzin w superszybkim pociągu. Dzisiaj listów już nikt nie wysyła, a najmniejszy korek, czy opóźnienie dojazdu, potrafi doprowadzić nas do szaleństwa. W 21 wieku oczekujemy, że wszystko będzie „na już,” a jedynym z najważniejszych elementów, jest szybki internet, bo niemalże wszystko jest z nim połączone.

Czym jest internet światłowodowy

Najprostszym opisem tego typu Internetu byłoby „to internet, który działa szybko.” Jednak no właśnie, skąd zawrotna, bo sięgająca nawet kilkuset MB na sekundę, prędkość tego połączenia?

internet w domu

Działanie polega na całkowitym zamknięciu wiązki światła w rdzeniu kabla światłowodu. Dzieje się tak dzięki otoczce, którą otoczony jest przewód. Otoczka ta nazywana jest płaszczem, ponieważ światło, które w nią uderza, jest odbijanie, a więc dochodzi do całkowitego odbicia wiązki światła zamkniętej w przewodzie.

Co cechuje światłowód Internetu?

Stała jakość sygnału. Jest to połączenie, które znacznie różni się od radiowego i warunki pogodowe, takie jak burza, czy silne wiatry nie powinny zaburzać działania światłowodu.

Niesamowita, nieosiągalna dla innych urządzeń szybkość. Światłowód to najlepsze obecnie rozwiązanie dla osób ceniących sobie szybkość działania Internetu. Potrafi on osiągać prędkości kilkuset MB na sekundę, a to o kilka razy więcej niż najlepsze połączenia sieci radiowej. To właśnie powód, dla którego niemal każda firma decyduje się na instalacje tego typu połączenia.

Bezpośrednia droga sygnału. To kolejny czynnik wpływający na stabilność połączenia. Dzieje się tak dlatego, że sygnał trafia do nas bezpośrednio, a nie jest przesyłany, odbijany, czy wzmacniany przez dodatkowe urządzenia.

To właśnie te czynniki sprawiają, że światłowód jest ceniony przez firmy, ale także przez na przykład miłośników gier komputerowych. W końcu gry online będące bardzo popularną rozrywką wymagają połączenia, które jest szybkie, stabilne i stałe. Nic więc dziwnego, że gracze decydują się na ten typ połączenia w swoim domu. Zobacz również: https://www.extremecoding.pl/internet-stacjonarny-a-internet-mobilny-roznice/

Czy są jakieś minusy?

Połączenie światłowodowe nie jest niestety dostępne w każdym miejscu, a problem dotyczy szczególnie mniejszych miast czy wsi. Nie jest to więc minus związany z jakością połączenia czy samym światłowodem, a jego dostępnością. Szacuje się jednak, według planów naszego rządu, że do 2025 roku światłowody pokryją cały kraj.

internet

Poza tym trudno szukać minusów, bo połączenie jest po prostu krokiem do przodu. Tak jak telewizja wyparła radio, czy internet wypiera telewizję, tak światłowody wypierają stare połączenie radiowe. Jest to naturalna kolej rzeczy w rozwoju nowych technologii.