extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

oprogramowanie dedykowane dla firm
Multimedia

Kiedy oprogramowanie dedykowane dla firm to dobry wybór?

Przedsiębiorstwa mają obecnie do wyboru różne typy programów. Jak dobrać odpowiednie oprogramowanie firmowe?

Wykorzystanie oprogramowania firmowego jest znacznym ułatwieniem w codziennej działalności przedsiębiorstwa. Zanim jednak nastąpi dostawa oprogramowania, duże znaczenie ma wybór jego typu. Czy warto zdecydować się na oprogramowanie uniwersalne, a może dedykowane? Jak dobrać program, z którym prowadzenie działalności będzie łatwiejsze?

Programy dla firm – uniwersalne czy dedykowane?

Najczęściej oprogramowanie dla firm dzielone jest na dwie podstawowe kategorie, czyli na oprogramowanie uniwersalne i dedykowane.

Uniwersalne programy dla firm to takie, które można dopasować do potrzeb większości przedsiębiorstw, na przykład umożliwiają one prowadzenie spraw księgowych, wystawianie faktur czy sprzedaż. 

Z kolei oprogramowanie dedykowane to takie, które jest dostosowane do wymagań konkretnych firm pod kątem ich branży, ponieważ oprogramowanie uniwersalne nie uwzględnia jej specyfiki.

Oprogramowanie dedykowane – rodzaje

Istnieje wiele programów dedykowanych firmom, w zależności od konkretnych potrzeb organizacji. Niektóre popularne typy oprogramowania biznesowego obejmują:

  • Programy WMS – są to programy przeznaczone dla magazynów oraz centrów logistycznych, a także mogą być używane w firmach posiadających magazyny.
  • Programy TMS – jest to oprogramowanie dla firm transportowych, które oferuje szeroką gamę narzędzi wspomagających planowanie transportu.
  • Programy e-commerce – tego typu programy przeznaczone są specjalnie dla sklepów internetowych.
  • Programy dla firm komunalnych – przeznaczone są dla firm zajmujących się odbiorem odpadów od klientów.

Oczywiście, to tylko przykładowe oprogramowanie dedykowane, ponieważ do dyspozycji jest też wiele innych propozycji przeznaczonych dla przedsiębiorców z wielu branż.

Jak dobrać dedykowane oprogramowanie dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania dla firmy może być złożonym procesem, który wymaga starannego rozważenia wielu istotnych czynników. W jaki sposób wybierać odpowiednie programy dla firm?

1. Zidentyfikuj potrzeby firmy

Zacznij od określenia konkretnych zadań, które mają być prowadzone z wykorzystaniem oprogramowania dedykowanego. Dzięki temu można wybrać takie, które będzie spełniało konkretne wymogi pod względem funkcjonalności. 

2. Ustal budżet

Wyznacz kwotę, która przeznaczona jest na kupno programu. Poza kwotą zakupu trzeba także uwzględnić utrzymanie lub subskrypcję programu zależnie od formy jego dostawy.

3. Porównaj propozycje

Gdy ustalono już potrzeby i budżet, można przystąpić do poszukiwania odpowiedniego oprogramowania. W tym celu można skorzystać także z pomocy firm, które specjalizują się w dostawie oprogramowania, na przykład itcenter.pl. Warto także przeczytać dostępne online recenzje, porównać funkcje i wziąć pod uwagę reputację dostawcy.

4. Zwróć uwagę na sposób obsługi oprogramowania

Oprogramowanie dla firm powinno być wygodne i intuicyjne w użyciu. W przeciwnym przypadku trzeba pamiętać o tym, że będzie ono wymagało przeszkolenia pracowników.

5. Przetestuj oprogramowanie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji przetestuj oprogramowanie za pomocą wersji demonstracyjnej. 

6. Zwróć uwagę na dostępne integracje

Należy sprawdzić, czy oprogramowanie można zintegrować z istniejącymi systemami, które wykorzystywane są w firmie, na przykład takimi jak CRM lub oprogramowanie księgowe.

7. Sprawdź wsparcie

Dobierając odpowiednie programy dla firm, warto też sprawdzić, jakie wsparcie zapewnia dostawca. Dzięki temu będzie można skorzystać z kompleksowej pomocy w razie pojawienia się problemów.