extremecoding.pl

komputery, internet, multimedia

Czytnik RFID
Rozrywka

Czytnik RFID – Do czego służy?

Czytniki RFID służą do bezprzewodowej identyfikacji towarów i osób. Technologia pozwala na odczyt informacji ze specjalnych tagów. Komunikacja RFID może być realizowana na dystansie od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkudziesięciu metrów. Rozwiązanie usprawnia funkcjonowanie logistyki, systemów kontroli dostępu, handlu i technologii bezpieczeństwa.

Technologia RFID a wykorzystywane częstotliwości

W technologii RFID ogromną rolę w transmisji danych odgrywa częstotliwość komunikacji między czytnikiem RFID a tagiem.

1. STANDARD LF (LOW FREQUENCY) – niska częstotliwość

W tym standardzie komunikacja realizowana jest za pomocą częstotliwości wynoszącej od 30 do nawet 300 kHz. Za pomocą LF czytnik RFID może odczytywać dane z odległości około 10 cm.

2. STANDARD HF (HIGH FREQUENCY) – wysoka częstotliwość

Komunikacja w HF odbywa się za pomocą fal o częstotliwościach oscylujących w granicach 3 do 30 MHz. Najczęściej korzysta się jednak z zakresu 13,56 MHz, co jest wynikiem normalizacji zgodnej z obowiązującym standardem ISO. Jest to częstotliwość pozwalająca transmitować dane w odległości 15 cm.

3. STANDARD UHF (ULTRA-HIGH FREQUENCY) – ultra wysoka częstotliwość

Tutaj zakres częstotliwości jest jeszcze wyższy i wynosi od 300 MHz do 3 GHz. Pracujący w tym standardzie czytnik RFID może komunikować się z tagiem na dystansie do 15 metrów (komunikacja pasywna) i 60 metrów (komunikacja aktywna).

Czym jest tag, czyli najważniejszy element systemu?

Transpondery RFID (czyli popularne tagi) to urządzenia elektroniczne składające się najczęściej z trzech części: niewielkiej obudowy, odpowiedzialnej za komunikację anteny i mikroprocesora, który jest nośnikiem danych i wykonuje operacje logiczne. Tag jest dodatkowo wyposażony w cztery rodzaje pamięci, których zadaniem jest przechowywanie określonej informacji, obsługa mikroprocesora (pamięć operacyjna), a także zapis hasła w tym hasła niszczącego.

Technologia RFID a kody kreskowe

RFID to kolejna ewolucja systemu bezprzewodowego odczytu danych, którego protoplastą jest kod kreskowy (odpowiednik tagu). Dzięki temu:

  • w pamięci tagu można wielokrotnie zapisywać różne informacje,
  • tagi są odporne na zniszczenie, dzięki czemu czytniki RFID mogą je odczytać nawet w trudnych warunkach,
  • kod kreskowy jest skanowany ręcznie, a tag RFID automatycznie,
  • RFID umożliwia skanowanie wielu nośników naraz (do 500 na sekundę),
  • koszty wdrożenia RFID są wyższe, ale wprowadzenie systemu jest w dalszej perspektywie opłacalne.

 

Czytnik RFID to automatyzacja pracy, większa przepustowość kanałów transmisji danych i możliwość zarządzania znacznie szerszym zestawem produktów.